
NahoruZpráva o vývoji rozpočtového hospodaření obcí, dobrovolných svazků obcí a krajů k 30. 11. 2024
Územní rozpočty v listopadu 2024 hospodařily s přebytkem rozpočtu ve výši 71,6 mld. Kč. I přes pokračující růst příjmů došlo k meziročnímu poklesu přebytku rozpočtového hospodaření. Významný podíl na růstu příjmů měly vlastní příjmy územních rozpočtů, které posilují jejich finanční soběstačnost. K růstu přispěly především nedaňové příjmy, které výrazně narostly díky mimořádným příjmům z výplaty věřitelů Sberbank CZ. Daňové příjmy také meziročně vzrostly, a to díky vyšším příjmům z DPFO odrážející růst mezd a změny zavedené v rámci ozdravného balíčku. Naopak inkaso DPPO zaznamenalo pokles, což souviselo s loňskou vysokou srovnávací základnou. U daně z nemovitých věcí došlo k významnému nárůstu, což přineslo obcím další peněžní prostředky.
Na výdajové straně rozpočtů došlo k růstu běžných i kapitálových výdajů. Běžné výdaje rostly zejména v souvislosti s příspěvky poskytnutými zřízeným příspěvkovým organizacím na silnice, zatímco kapitálové výdaje se zvyšovaly kvůli investicím do majetku místních samospráv. Hospodaření územních rozpočtů bylo také ovlivněno odstraňováním následků povodní způsobených tlakovou níží Boris. Na zmírnění jejich škod a obnovu infrastruktury bylo od září do listopadu 2024 vynaloženo 1,3 mld. Kč, přičemž největší škody byly zaznamenány v Olomouckém kraji a Moravskoslezském kraji. Většina těchto výdajů byla kompenzována ze státního rozpočtů a rozpočtu státního fondu.
Přestože došlo ke snížení investičních transferů, územní rozpočty pokračovaly ve svých investičních aktivitách, což ukazuje na jejich snahu udržet rozvojovou dynamiku. Celkový přebytek hospodaření potvrzuje stabilitu a schopnost územních rozpočtů přizpůsobovat se proměnlivým podmínkám.
Hospodaření územních rozpočtů
Kraje, obce a dobrovolné svazky obcí (dále jen „DSO“) v listopadu 2024 hospodařily s přebytkem rozpočtu 71,6 mld. Kč. Meziročně se výsledek hospodaření snížil o 3,9 %, tj. o 2,9 mld. Kč, a to z důvodu nižšího tempa růstu příjmové strany územních rozpočtů vyvolané zejména meziročním snížením investičních přijatých transferů. Pokud očistíme výsledek hospodaření o přímé výdaje na vzdělávání a dotace pro soukromé školy1, tak saldo rozpočtu dosáhlo 50,6 mld. Kč2 a meziročně pokleslo o 22,3 %, tj. o 14,5 mld. Kč.
Příjmy územních rozpočtů:
Celkové příjmy územních rozpočtů v listopadu 2024 činily 772,9 mld. Kč a zaznamenaly meziroční růst o 1,6 %, tj. o 12,3 mld. Kč. Po očištění příjmů krajů a obcí (v případě hl. m. Prahy) o přímé výdaje na vzdělávání a dotace pro soukromé školy1 příjmy činí 576,8 mld. Kč. Vlastní příjmyi územních rozpočtů dosáhly 480,9 mld. Kč a meziročně vzrostly o 3,8 %, tj. o 17,4 mld. Kč. Soběstačnost územních rozpočtů, která představuje podíl vlastních příjmů na celkových očištěných příjmech3, opakovaně posiluje a v listopadu letošního roku činila 83,4 %. Za meziročním navýšením vlastních příjmů stojí především nedaňové příjmy, které meziročně vzrostly o 18,4 %, tj. o 10,4 mld. Kč, na 66,9 mld. Kč. Příčinou byl zejména nárůst nedaňových příjmů z titulu výplaty věřitelů Sberbank CZ (meziroční růst o 16,7 %, tj. o 10,3 mld. Kč). Dále pak růst daňových příjmů, které meziročně vzrostly o 1,3 %, tj. o 5,3 mld. Kč, a dosáhly 400,5 mld. Kč. Dochází naopak k meziročnímu poklesu transferů přijatých územními rozpočty. To bylo způsobeno výlučně snížením investičních přijatých transferů (pokles o 16,4 %, tj. o 5,9 mld. Kč), které v listopadu dosáhly 30,2 mld. Kč. Neinvestiční přijaté transfery meziročně vzrostly marginálně (růst o 0,2 %, tj. o 0,5 mld. Kč) a dosáhly 241,5 mld. Kč.
Výdaje územních rozpočtů:
Celkové výdaje územních rozpočtů v listopadu 2024 činily 701,3 mld. Kč a meziročně mírně vzrostly o 2,1 %, tj. o 15,2 mld. Kč. Po očištění výdajů krajů a obcí (v případě hl. m. Prahy) o přímé výdaje na vzdělávání a dotace pro soukromé školy1 výdaje činí 526,1 mld. Kč. Běžné výdaje dosáhly 558,4 mld. Kč a meziročně se zvýšily o 2,1 %, tj. o 11,4 mld. Kč, přičemž největší podíl na meziročním růstu měly neinvestiční příspěvky poskytnuté zřízeným příspěvkovým organizacím na silnice. Kapitálové výdaje v listopadu vyšplhaly na 142,9 mld. Kč a meziročně se navýšily o 2,7 %, tj. o 3,7 mld. Kč, a to v důsledku zvýšení nákupu majetkových podílů místních samospráv.
Hospodaření obcí
Obce v listopadu hospodařily s kladným saldem rozpočtu ve výši 40,7 mld. Kč (viz graf č. 6). Výsledek hospodaření se meziročně snížil (o 17,1 %, tj. o 8,4 mld. Kč) z důvodu rychlejšího tempa růstu výdajů, a to zejména růstem investičních výdajů. Rozpočet hl. m. Prahy skončil v listopadu v přebytku 23,6 mld. Kč (meziroční pokles 5,5 %, tj. 1,4 mld. Kč) s celkovými příjmy ve výši 127,1 mld. Kč a výdaji v hodnotě 103,5 mld. Kč. Bez hl. m. Prahy celkové příjmy obcí činily 321,9 mld. Kč, výdaje 304,8 mld. Kč a výsledek rozpočtového hospodaření skončil v přebytku 17,1 mld. Kč.
Příjmy obcí:
Celkové příjmy obcí v listopadu 2024 činily 448,9 mld. Kč a meziročně se zvýšily o 2,5 %, tj. o 11 mld. Kč. Po očištění příjmů obcí (hl. m. Praha) o přímé výdaje na vzdělávání a dotace pro soukromé školy1 příjmy činí 424,3 mld. Kč. Ke konci roku vlastní příjmyi obcí nadále rostou. V listopadu dosáhly 367,4 mld. Kč (meziroční růst o 3,1 %, tj. o 11 mld. Kč) a tvořily 86,6 % celkových očištěných příjmů3.
Vlastní příjmy meziročně posílily zejména díky růstu nedaňových příjmů, které se navýšily o…