dnes je 2.4.2025

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Vlada schválila Ekoaudit 2024 a novelu zákona o výrobcích s ukončenou životností

26.3.2025, Zdroj: MŽP (http://www.mzp.cz/)

Vláda dnes schválila novelu zákona o výrobcích s ukončenou životností, která reaguje na nové evropské nařízení o bateriích a odpadních bateriích. Cílem novely je sladit české právní předpisy s přímo účinným nařízením EU a zajistit jejich efektivní aplikaci.

Novela a samotné nařízení se zaměřují na zlepšení podmínek pro nakládání se všemi druhy baterií v rámci celého životního cyklu. Součástí novely je také posílení kontroly nad dodržováním pravidel, přísnější sankce a jasné lhůty pro certifikaci zpracovatelů odpadu.

Novela přizpůsobuje českou legislativu novému evropskému nařízení o bateriích a odpadních bateriích 2023/1542/EU tak, aby byla zajištěna vymahatelnost a aplikovatelnost zákona o výrobcích s ukončenou životností. Zároveň některé části českého právního řádu, které byly duplicitní s evropským nařízením, byly odstraněny, aby se předešlo nejasnostem a zjednodušilo se právní prostředí. Novela též reaguje na podněty, které vyplynuly z praxe a z Ekoauditu.

„Naší prioritou je efektivní adaptace evropského nařízení tak, aby byla zajištěna jeho vymahatelnost a aby nevznikaly zbytečné legislativní překážky. Novela přináší jasná a srozumitelná pravidla pro nakládání se všemi druhy baterií a zajišťuje jejich odpovědnou recyklaci tak, aby na ni nedopláceli obce či občané. Za poslední hodnocené období v roce 2022 bylo uvedeno na trh přes 46 tisíc tun baterií a akumulátorů. U průmyslových baterií byl největší podíl olověných baterií (67 %), u přenosných pak převládaly baterie alkalické. Většinově se jednalo o průmyslové baterie, přenosných baterií bylo v roce 2022 uvedeno na trh přes 5 tisíc tun a zpětným odběrem bylo získáno více než 2,5 tisíce tun, tedy mírně nad 50 procent. Cílem této novely je mj. právě zvýšit recyklaci a opětovné využití baterií,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nařízení o bateriích zavádí komplexní pravidla pro nakládání s bateriemi po celou dobu jejich životnosti. Cílem je snížit environmentální dopady baterií a zvýšit jejich recyklaci a opětovné využití, což přináší povinnosti při procesu jejich návrhu, výroby, sběru, zpracování a likvidace. Vztahuje se na všechny druhy baterií, včetně těch, jejichž množství v poslední době výrazně narůstá (baterie v lehkých dopravních prostředcích atd.). Posiluje rozšířenou odpovědnost výrobců a vymezuje i některé nové přístupy.

Novela zákona v oblasti baterií kromě adaptace evropského nařízení do české legislativy podrobněji upravuje zejména problematiku průmyslových baterií (jedná se především o bateriová úložiště). Navrhována jsou opatření umožňující řešit tzv. free-riding, kdy za zpracování odpadu hradí náklady někdo jiný než ten, kdo by za daný výrobek měl být odpovědný, tedy výrobce.

„Byly zavedeny jasné a vymahatelné sankce pro případy porušení povinností vyplývajících z evropské regulace, což posílí kontrolu nad dodržováním pravidel. Další důležitou změnou je posílení role Ministerstva životního prostředí v rámci odvolacích řízení souvisejících s posuzováním shody baterií. Ministerstvo tak bude mít možnost poskytovat odborné stanovisko v případech, kdy bude nutné řešit sporné otázky v rámci dozorových a certifikačních procesů,“ doplnil ministr Hladík.

Novela rovněž stanovuje přesné lhůty pro certifikaci zpracovatelů odpadních elektrozařízení. Tím se zajistí, že nově vzniklá zařízení budou mít jasně definované termíny pro splnění požadovaných podmínek, což přispěje k lepší kontrole jejich činnosti a zajištění ekologicky šetrného nakládání s elektroodpadem.

Poslední významnou změnou je posílení ochrany výrobců a provozovatelů solárních elektráren v situacích, kdy by došlo k zániku kolektivního systému, jehož prostřednictvím plní své povinnosti v oblasti recyklace a zpětného odběru zařízení.

 
Nahrávám...
Nahrávám...