V rámci iniciativy SÁZÍME BUDOUCNOST vzniká interaktivní mapa, která poskytne unikátní přehled o druzích stromů, jejich počtech, lokalitách a organizacích podporujících výsadby po celé České republice. Registrujte i vy všechny aktivity související s výsadbou stromů, s výjimkou zalesňování ve vašem regionu a získejte tak efektivní nástroj pro komunikaci s občany i pro boj proti klimatické změně. Výsadby realizovány po roce 2019 je možné zaregistrovat do 14. února 2025.
V rámci iniciativy Sázíme budoucnost je možné do 14. února 2025 na interaktivní mapě registrovat všechny aktivity související s výsadbou stromů, s výjimkou zalesňování, ve všech správních obvodech. Tato registrace umožňuje vytvořit unikátní přehled o druzích stromů, jejich počtech, lokalitách a organizacích podporujících výsadby po celé České republice. Tento přehled pomáhá lépe sledovat a hodnotit dopad našich společných aktivit na ochranu životního prostředí.
Jak se zapojit?
Pokud byly výsadby realizovány po roce 2019 mimo lesy, je možné je zaregistrovat do 14. února 2025. Registraci můžete provést buď přímo na webu iniciativy, nebo zaslat souhrnné údaje v excelovém formátu na e-mail hana.prikrylova@nap.cz. Následně budou zaneseny do databáze. Registrace je rychlá a zabere jen několik minut. Jako poděkování za zapojení obdržíte certifikát Sázíme budoucnost.
Proč se registrace vyplatí?
- Umožní efektivně evidovat vynaložené prostředky a snadno reportovat donorům či partnerům.
- Zjednoduší vykázání realizovaných aktivit na konci volebního období.
- Přehled zaregistrovaných výsadeb může pomoci při komunikaci s aktivními občany a poskytne argumenty v diskusích s kritiky.
- Obce, které se zapojí, mají možnost získat prestižní ocenění v celonárodní soutěži Zlatý rýč.
- Data jsou klíčová pro rozhodování státních institucí o financování budoucích výzev na podporu krajiny.
- Možnost získat finanční prostředky na další výsadby.
- Společně s dalšími jednotlivci a organizacemi přispějete k dosažení klimatických cílů, na které se zaměřuje celosvětová politika.
- Na celonárodní úrovni chybí souhrnné přehledy o výsadbách stromů, a registrace je proto nezbytná pro budoucí hodnocení.
Iniciativu Sázíme budoucnost založila a koordinuje Nadace Partnerství.
Pro registraci výsadeb navštivte prosím tento odkaz.
NahoruMinistr Hladík představil novou výzvu na podporu ekocenter. Zajistí systémovou podporu a více dětí se díky ní bude učit o přírodě
V úterý 21. ledna představil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pražském středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr novou výzvu na institucionální podporu ekologických center. Nová dotační výzva z Národního programu Životní prostředí (NPŽP) podpoří provoz, další rozvoj a realizaci vzdělávacích aktivit ekocenter. Je v ní připraveno 220 milionů korun.
Ministr životního prostředí Petr Hladík považuje environmentální vzdělávání za zásadní: „Vést děti a mládež k ekologickému vnímání a cítění je podle mě klíčové. Naučí se, jak se starat o životní prostředí, které je všude kolem nás a má bezprostřední dopad na každodenní život nás všech. Zjistí, jak správně třídit odpad a jakým způsobem funguje cirkularita. Získají vztah k přírodě a naučí se chápat principy klimatických změn. V tom je velmi důležitá role ekocenter, která jako ministerstvo dlouhodobě podporujeme, ať už přímo jejich provoz, nebo jednotlivé programy a akce. Pro příklad nemusíme chodit daleko, právě tady v Toulcově dvoře naše pobídky velmi dobře a pravidelně využívají.“
V ekocentrech se děti učí o přírodě, ekologii a životním prostředí. Jedno takové funguje už více než třicet let ve zmíněném Toulcově dvoře v Praze. Je unikátní nejen díky své farmě a přírodnímu areálu, ale také díky památkově chráněnému souboru budov, jejichž historie sahá až do středověku. Místním ekocentrem prošly již tisíce dětí. Podle ministra Hladíka je důležité, aby se ještě zvýšil počet dětí, které se o přírodě budou učit. „V současnosti prochází ekocentry asi třetina dětí, chceme to zvednout na minimálně polovinu dětské populace. Loni jsem slíbil systematickou podporu ekocenter a teď to plníme,“ doplňuje ministr.
„Výukovými programy projde ročně více než 10 tisíc dětí, žáků a studentů. Dlouhodobě se věnujeme vzdělávání učitelů. V minulosti jsme intenzivně pracovali i s širokou veřejností. To všechno jsou aktivity, které naplňují podstatu nové výzvy a určitě se do ní přihlásíme. Využijeme jak podporu výukových programů, tak vzdělávacích akcí pro učitele. Podpora na rozvoj kvality nám velmi pomůže stabilizovat personální problematiku. Botič o.p.s. je dlouhodobým příjemcem dotací vypisovaných…