3.53 Asistent prevence kriminality - město Pečky
Mgr. Petr Burda
Úvod
Tento článek poskytuje praktické informace potenciálním žadatelům o dotaci zejména z řad místních akčních skupin (MAS), dobrovolných svazků obcí, organizací zřizovaných obcemi, organizací zřizovaných kraji, příspěvkových organizacích, nestátních neziskových organizací, OSVČ, poradenských a vzdělávacích institucí, škol a školských zařízení, které hledají finance na zvýšení bezpečnosti a vyšší míru zajištění veřejného pořádku v malých městech a venkovských oblastech.
V rámci článku Vás provedeme strukturou projektové žádosti krok po kroku a představíme zpracování jejich jednotlivých částí. Cílem článku je představení obsahové části úspěšně schválené projektové žádosti, která reaguje na vyhlášenou výzvu nazvanou Řešení problémů nezaměstnanosti a sociálního začleňování ve venkovských oblastech. Cílovou skupinou projektu jsou osoby sociálně vyloučené, osoby sociálním vyloučením ohrožené, uchazeči a zájemci o zaměstnání, neaktivní osoby a zaměstnanci místních aktérů.
Tato výzva č. 47 je v současné době otevřená pro podávání projektových žádostí a je vyhlášena v rámci Operačního programu Zaměstnanost (OPZ).
Podporované aktivity
Mezi podporované aktivity, tj. aktivity, které lze v rámci této výzvy finančně podpořit patří:
- Podpora sociálního začleňování osob sociálně vyloučených či sociálním vyloučením ohrožených prostřednictvím poskytování vybraných sociálních služeb a prostřednictvím dalších programů a činností v oblasti sociálního začleňování.
- -
Sociální služby
- -
Další programy a činnosti v oblasti sociálního začleňování
- Podpora komunitní sociální práce a komunitních center jako prostředků sociálního začleňování nebo prevence sociálního vyloučení
- -
Komunitní sociální práce
- -
Komunitní centra
- Podpora opatření v oblasti zaměstnanosti
- -
Příprava osob z cílových skupin ke vstupu či návratu na trh práce
- -
Zvyšování zaměstnanosti cílových skupin
- Vznik nových a rozvoj existujících podnikatelských aktivit v oblasti sociálního podnikání
- -
Integrační sociální podnik
- -
Environmentální sociální podnik
- Podpora prorodinných opatření obcí a dalších aktérů na místní úrovni
- -
Zařízení péče o děti zajišťující péči o děti v době mimo školní vyučování
- -
Doprovody na kroužky a zájmové aktivity
- -
Příměstské tábory
Výše dotace
- -
Minimální výše celkových způsobilých výdajů projektu: 400 000 Kč
- -
Maximální výše celkových způsobilých výdajů projektu: 10 000 000 Kč, pro projekty realizované v režimu podpory de minimis je maximální výše celkových způsobilých výdajů projektu stanovena na výši 6 000 000 Kč.
Doba příjmu žádostí:
Doba příjmu žádostí byla stanovena v rozmezí od 29. 04. 2016 do31. 12. 2021.
Projektová žádost
Název projektu:
Asistent prevence kriminality - město Pečky
Anotace projektu
Projekt je zaměřen na zvýšení bezpečnosti a vyšší míru zajištění veřejného pořádku ve městě Pečky a jeho bezprostředním okolí za pomoci zřízení pracovního místa asistenta prevence kriminality. Cílem projektu je omezení výskytu kriminality a posílení činnosti města v oblasti prevence kriminality.
Jaký problém projekt řeší
Středočeské město Pečky je třetím největším městem okresu Kladno. Již delší dobu se město potýká s výskytem sociálně negativních jevů. Město se snaží prostřednictvím řady dílčích kroků tyto nešťastné faktory eliminovat. V roce 2015 byla zřízena komise pro prevenci kriminality. Město pořádá pravidelné operační schůzky se zástupci státní a městské policie, jejichž předmětem je mimo jiné také prevence kriminality. Zřízení pracovního místa asistenta prevence kriminality je tak dalším z řady dílčích kroků, které pomohou omezit výskyt kriminality na území města Pečky. Nejčastější problémy představuje vandalismus v podobě rozbitého městského mobiliáře (lavičky, odpadkové koše, zapálené kontejnery, zničené dopravní značení, pomalované vnější fasády domů), nepořádek v podobě papírů, střepů a plastů na veřejných prostranstvích. Často se ve městě vyskytují skupinky mladistvých popíjejících alkohol.
Orgány státní i městské policie se často setkávají s výskytem omamných látek při řešení řady situací, kterými jsou například rvačky, hádky, drobné krádeže, apod. Ve městě fungují dvě školy, a to základní škola a střední škola služeb a řemesel. I tyto instituce bojují s výskytem řady problémů, jako jsou šikana, drogy a neúcta mladistvých k dospělým. Projekt svým zaměřením pomůže připomenout potřebným lidem dobré mravy a zásady správné výchovy.
Jaké jsou příčiny problému
Příčin výše zmíněných problémů je mnoho. Jednou z nich je bezesporu historický vývoj města Pečky. Město Pečky prošlo svým největším rozvojem v období 60. let minulého století. V té době došlo k výstavbě sídliště, ve kterém posléze nalezli ubytování horníci, kteří našli své pracovní uplatnění na nedalekých černouhelných dolech. V 90. letech minulého století postupně došlo k uzavření dolů a horníci často marně hledali nové uplatnění. Také došlo k uzavření oceláren POLDI Kladno. Ztráta zaměstnání představovala pro řadu občanů velké problémy a ve městě se začali vyskytovat ve větší míře sociálně negativní jevy. S tímto stavem město bojuje do dnešních dnů. Další příčinou je jistě nedostatečná prevence kriminality. Současné vedení města započalo s řadou dílčích kroků k zlepšení situace (zřízení komise prevence kriminality, každoročně pořádaný den pro prevenci za účasti složek Integrovaného záchranného systému, pravidelná jednání se zástupci státní a městské policie). Další příčinu problémů lze spatřovat v současné době a výchově mládeže. Dnes řada rodičů dětí a mladistvých tráví v zaměstnání každý den od rána do večera a rodiče mnohdy nemají tolik potřebného času, aby se věnovali výchově svých ratolestí. Děti se posléze scházejí v různých skupinkách, popíjejí alkohol a setkají se osobně s drogami.
Co je cílem projektu
Obecným cílem projektu je posílit činnosti v oblasti prevence kriminality prostřednictvím zřízení pracovního místa asistenta prevence kriminality a to tak, aby byly vytvořeny podmínky pro zamezení dalšího rozvoje
sociálně negativních jevů vyskytujících se na území města Pečky.
Specifickými/dílčími cíli je:
- -
Zajištění dlouhodobé spolupráce samosprávy, městské policie a lokálními NNO.
- -
Zajištění spolupráce s občany města.
Naplnění těchto dílčích cílů bude ověřeno prostřednictvím zápisů ze schůzek, vypracovanou strategií prevence kriminality na další období (včetně pregnantně naformulovaných cílů této strategie) a výčtem uskutečněných společných aktivit.
- -
Snížení počtu spáchaných trestných činů i přestupků v dané lokalitě;
- -
Snížení počtu sousedských sporů a bagatelní a latentní protiprávní činnosti;
- -
Snížení projevů vandalismu, výskytu sociálně negativních jevů, výskytu a užívání omamných látek a snížení konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích;
Naplnění těchto cílů bude měřeno prostřednictvím statistik a zpráv Asistenta prevence kriminality.
Jaké změny jsou v důsledku projektu očekávány?
V důsledku realizace projektových aktivit lze očekávat postupné posílení pozitivního veřejného mínění o bezpečnosti, veřejném pořádku a mezilidských vztazích od občanů města.
Dále žadatel o dotaci očekává zvýšení bezpečnosti a omezení výskytu kriminality na území města Pečky. Lze také očekávat, že osoby vycházející se sociálně vyloučeného prostředí případně osoby ohrožené sociálním vyloučením (tj. osoby, které přijdou do styku s asistentem prevence kriminality) projeví posléze snahu o zlepšení městského prostředí, snahu o zapojení do pracovního procesu a přispějí ke zvýšení kladného vnímání práce městské policie a asistenta prevence kriminality. Od širší veřejnosti lze očekávat lepší vnímání práce orgánů města při boji s kriminalitou.
Výsledky projektu budou doloženy anketou mezi občany.
Jaké aktivity v projektu budou realizovány?
- -
Zajištění realizace projektu
- -
Práce Asistenta prevence kriminality
- -
Vyhodnocení a publicita projektu
Cílová skupina projektu
Cílovou skupinou projektu je okruh osob žijících na území města Pečky, které jsou osobami sociálně vyloučenými nebo osobami u kterých sociální vyloučení hrozí. Jedná se o občany města nezaměstnané, osoby s finančními problémy (exekuce, úvěry, půjčky), osoby vracející se na trh práce (např. po mateřské dovolené, po příchodu z výkonu trestu), osoby ohrožené (lidé ve starším produktivním věku, kteří obtížněji shánějí zaměstnání), ale také produktivní nezaměstnaní mladistvý a dospívající mládež.
Popis realizačního týmu projektu
Nepřímé náklady = administrativní tým:
- -
Vedoucí projektu zodpovídá za úspěšný průběh projektu a dosažení jeho cílů, řídí realizaci, zajišťuje publicitu, stanovuje pracovní úkoly a zajišťuje a hodnotí jejich plnění, provádí průběžné a závěrečné hodnocení projektu. Zároveň řídí projekt i z finančního hlediska, což zahrnuje: plánování a koordinace čerpání finančních zdrojů projektu, evidence uzavřených smluv projektu a z nich vyplývajících stávajících i budoucích závazků a pohledávek; příprava a zpracování podkladových dokumentů pro administraci projektu z pohledu pravidel financování.
- -
Administrátor: tvorba a archivace zápisů z porad a jednání, vedení seznamu úkolů, zodpovědnost za aktualizaci dokumentů na sdíleném úložišti, vede evidenci podpořených osob včetně archivace.
Přímé náklady = realizační tým:
Realizační tým budou v podstatě tvořit dvě…