dnes je 21.11.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

15.11.2024, Zdroj: Český statistický úřad

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliardy korun, což bylo o 9,4 miliardy více než v předchozím roce. Ke zvýšení těchto výdajů přispěly zejména změny v příslušné legislativě. Výdaje na doplatek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi poklesly meziročně o 144 milionů na 1,7 miliardy korun.

Z celkových výdajů na dávky státní sociální podpory, které činily 55 mld. Kč, tvořily výdaje na příspěvek na bydlení ve výši 17,9 mld. Kč bezmála třetinu. Mezi dávky státní sociální podpory náleží vedle příspěvku na bydlení ještě přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné.

K nárůstu výdajů na příspěvek na bydlení došlo v souvislosti s legislativní úpravou této dávky v letech 2022 a 2023. Na dávku poté dosáhlo více osob a současně byly navýšeny normativní náklady, ze kterých se nárok na dávku i výše příspěvku na bydlení odvozuje. Impulsem ke zvýšení normativních nákladů bylo zejména výrazné navýšení cen energií.

„Počet vyplacených příspěvků na bydlení v přepočtu na jednoho obyvatele byl nejvyšší v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, naopak nejnižší v Plzeňském kraji. V Česku bylo v roce 2023 měsíčně vyplaceno v průměru 248 tisíc příspěvků na bydlení, což bylo meziročně o 80 tisíc více,“ uvedla Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Zdaleka nejčastěji byli příjemci této dávky nájemci, a to v 69 % případů. Vlastníci představovali 21 % a zbylých 9 % připadalo na podnájemce, členy bytových družstev, uživatele bytu na základě věcného břemene a uživatele rekreačních objektů pro bydlení.

Na doplatek na bydlení bylo v roce 2023 vydáno 1,7 mld. Kč a meziročně došlo k 8% poklesu. Doplatek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi řeší nedostatek příjmů k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí příjmy domácnosti, včetně příspěvku na bydlení. V roce 2023 bylo vyplaceno v průměru 27 tis. doplatků na bydlení měsíčně, tedy o 7 tis. méně než v roce 2022.

Počet ubytovaných zahraničních hostů stále roste, českých naopak klesá

Od počátku roku až do konce září se v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku ubytovalo celkem 17,8 milionu hostů, kteří zde strávili 45,4 milionu nocí. Ubytovaných domácích hostů bylo o 1,9 % méně než loni, počty příjezdů ze zahraniční se naopak zvýšily o 9,3 %.

Od ledna do září 2024 přenocovalo v tuzemských ubytovacích zařízeních celkem o 2,8 % více hostů než ve stejném období loňského roku. Převažovali přitom domácí turisté, kterých se ubytovalo 9,9 milionu. Hostů ze zahraničí přijelo celkem 7,9 milionu. Nejčastěji k nám stále míří turisté z Německa (1,8 milionu), Polska (695 tisíc) a Slovenska (693 tisíc).

„Česko si svoji turistickou atraktivitu nadále udržuje. Z dat ubytovací statistiky pozorujeme zvyšující se počty příjezdů i přenocování ze zahraničí, nicméně návštěvnost domácích rezidentů je v letošním roce nižší než loni,“ upozorňuje Roman Mikula, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. Dokreslují to i výsledky za 3. čtvrtletí, tedy z období hlavní turistické sezóny. „Ubytovaných Čechů v červenci, srpnu a září celkově ubylo o 4,5 % a počet jejich

 
Nahrávám...
Nahrávám...