dnes je 26.11.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity

21.11.2024, Zdroj: MŽP (http://www.mzp.cz/)

MŽP vypsalo první výzvu pro národní parky, CHKO i neziskovky. Snižování emisí: nová dotace cílí na nebezpečné fluorované plyny.

MŽP vypsalo první výzvu pro národní parky, CHKO i neziskovky

Rozvíjet udržitelný turismus například pomocí systémového řízení nadměrného počtu návštěvníků v přírodně cenných lokalitách tak, aby se snížila zátěž pro ekosystémy, je hlavním cílem Programu švýcarsko-české spolupráce s názvem Udržitelný turismus a posílení biodiverzity. Zahajovací konference programu, na které byla vyhlášená také projektová výzva, proběhla v Kaiserštejnském paláci v Praze 21. listopadu 2024.

„Program švýcarsko-české spolupráce představuje důležitý rozměr našich vynikajících bilaterálních vztahů s Českou republikou. Jeho realizace začíná nyní a potrvá do roku 2029. Programy vytvoří příležitosti pro nová partnerství a v některých případech oživí stávající vazby obou našich zemí v rámci společného úsilí,“ vysvětlil Urs Bucher, velvyslanec Švýcarské konfederace.

„Těší mě, že Ministerstvo životního prostředí je zprostředkovatelem programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity, kde je na obě oblasti vyčleněna téměř miliarda korun. Naše role v projektu zahrnuje odbornou přípravu a realizaci. Hlavní cíle programu jsou nám velmi blízké, i nás trápí vysoký počet návštěvníků v cenných přírodních oblastech. Proto chceme podpořit projekty zaměřené na udržitelnější turistiku, a to s využitím švýcarských zkušeností, které pomohou zmírnit negativní dopady cestovního ruchu na životní prostředí. Program umožní financovat projekty, které se zaměří na rozložení návštěvníků i mimo ty nejvytíženější turistické cíle a které například sníží dopady intenzivního turismu na cenné ekosystémy. Součástí projektů může být také budování nebo rekonstrukce návštěvnických a informačních center, domů přírody apod. V oblasti biodiverzity půjde například o projekty budování rybích přechodů, ekoduktů a dalších technických staveb, které mají zprůchodnit krajinu pro zvířata a zabránit tak jejich úmrtím,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Více ohledu vůči krajině a turisticky atraktivním lokalitám

Obecným cílem programu je řešení dvou hlavních příčin úbytku přírodní rozmanitosti způsobených zejména zásahem člověka do ekosystémů, například rozdělování krajiny na menší části, nadměrné využívání přírodních zdrojů nebo příliš rychlý rozvoj turismu. Podporované projekty by měly pomáhat rozložit turistickou návštěvnost mimo nejvytíženější oblasti a zaměřit se na sledování, vyhodnocování a regulaci vlivu intenzivního cestovního ruchu na cenné přírodní lokality. V pilíři zaměřeném na posílení biodiverzity bude program podporovat projekty zaměřené na snížení vlivu rozdělování krajiny způsobené lidskou činností na přírodu. To zahrnuje například odstraňování překážek v krajině, jako jsou dopravní sítě či elektrické vedení nebo příčné překážky v říčních tocích, které narušují přirozený pohyb zvířat a funkčnost ekosystémů.

První výzva pro žadatele z Programu vyhlášena 21. listopadu 2024

Současně se slavnostním zahájením programu vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí první výzvu pro předkládání projektových návrhů. Jedná se o výzvu na tzv. velké projekty v minimální výši 70 milionu korun na projekt. „Výzva je rozdělena na dva pilíře: udržitelný turismus s celkovou alokací 660 milionů korun a posílení biodiverzity s celkovou alokací 300 milionů korun. Na jaře vyhlásíme výzvu pro projekty v rozsahu 500 tisíc až 5 milionů korun v tzv. malém grantovém schématu. Žadatelé mohou získat podporu až do výše 90 % z celkových způsobilých výdajů. Na

 
Nahrávám...
Nahrávám...