Ministerstvo financí s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravilo nástroje, díky kterým se od příštího roku sníží objem peněz na dotace OZE. Omezení a snížení podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE) se zaměřuje hlavně na majitele fotovoltaických elektráren s výkonem vyšším než 30 kW, které byly připojeny do sítě v letech 2009 a 2010. Tyto elektrárny získávají značné dotace, přičemž se ukazuje, že jsou často finančně překompenzované.
Posutp, jakým má dojít ke snížení podpory:
- Individuální kontrola ziskovosti (IRR) – Majitelé solárních elektráren budou muset sami doložit míru své ziskovosti. Pokud přesáhnou stanovenou hranici (6,3 % až 8,4 %), ztratí nárok na podporu, případně ji budou muset snížit.
- Zrušení podpory během záporných cen elektřiny – V případě, že bude na trhu elektřiny přebytek a ceny budou záporné, nebude podpora OZE poskytována. Toto opatření se týká všech zdrojů od roku 2026.
- Úprava výpočtu ziskovosti – Výpočet ziskovosti (IRR) bude nově zohledňovat i příjmy po ukončení státní podpory, čímž se změní způsob stanovení překompenzace.
Celkově se předpokládá, že tyto změny povedou k úsporám pro státní rozpočet v řádu jednotek až desítek miliard korun během následujících let.
NahoruTZ: MF připravilo nástroje, díky kterým se sníží objem peněz na dotace OZE
Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravilo sérii čtyř opatření, díky kterým by nejen státní rozpočet mohl ušetřit po dobu příštích 6 let (2025 – 2030) nemalé peníze určené na vyplácení dotací na podporu obnovitelných zdrojů, konkrétně především fotovoltaických elektráren s výkonem vyšším než 30 kW, které byly připojeny do sítě v roce 2009 a 2010. Ty totiž čerpají největší část těchto dotací a jsou velmi pravděpodobně finančně výrazně překompenzovány. Tato překompenzace není škodlivá jen z pohledu státního rozpočtu, ale i hospodářské soutěže. Nástroje zároveň dbají na to, aby byla zachována legitimní očekávání na trhu působících subjektů. Opatření budou formou poslaneckých pozměňovacích návrhů v následujících dnech předložena v rámci II. čtení v Poslanecké sněmovně PČR do tzv. energetického zákona (OZE III).
„Smyslem opatření je snížit celkový objem peněz na dotace obnovitelných zdrojů tím, že budeme důkladně a důsledně v souladu s právem EU kontrolovat prostředky, které vyplácí stát formou dotací na fotovoltaiky uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 a přestaneme tak plýtvat penězi daňových poplatníků. Zavedeme individuální kontroly tzv. vnitřního výnosového procenta (IRR), tedy roční zisk zmíněných solárních elektráren, stanovíme rozsah povoleného vnitřního výnosového procenta tak, jak ČR povoluje příslušné rozhodnutí Evropské komise, zkorigujeme výpočet IRR a v neposlední řadě zrušíme podporu OZE ve dnech tzv. záporných cen elektřiny. Zjednodušeně půjde o případy, kdy je na trhu přebytek elektřiny, která obtížně hledá využití,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura a dodal: „Dle informací od MPO vyplývá, že státní rozpočet ročně vyplatí kolem 25 mld. Kč na OZE, dalších více než 20 mld. Kč vybereme přímo od domácností a firem a z této částky jde přes 60 % majitelům solárních elektráren a podstatná část pak těm připojeným do sítě v roce 2009 a 2010. Miliardové sumy pro fotovoltaiky ze zmíněných dvou let tak každý rok končí u úzké skupiny osob či entit. Opatření nezavadíme jen kvůli státnímu rozpočtu na příští rok, ale pokud návrhy projdou, pozitivně se dotknou především rozpočtů na roky 2026 až 2030. Přicházíme s konkrétním řešením problému překompenzace majitelů některých solárních zdrojů, která zde fungovala mnoho let.“
NahoruPřehled připravených nástrojů ke snížení objemu financí na dotace OZE
Zavedení individuálních kontrol vnitřního výnosového procenta s uložením břemene tvrzení výrobci elektřiny (týká se fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 s celkovým instalovaným výkonem 30 kW a více)
Návrh vychází z toho, že v zákoně existuje výše vnitřního výnosového procenta (IRR - de facto…