dnes je 21.11.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Finanční podpora z nové výzvy Potenciál II může být využita i na pořízení pozemků, budov

17.10.2024, Zdroj: MPO ČR

Dne 23. 10. byl zahájen příjem žádostí o podporu ve výzvě II. Potenciál v rámci implementace Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OP TAK). Alokace pro výzvu II. Potenciál je stanovena ve výši 2 miliardy korun. Výzva je určena malým, středním podnikům a také malým společnostem se střední tržní kapitalizací a společnostem se střední tržní kapitalizací.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo novou výzvu v rámci programu Potenciál II, která je součástí Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Tato iniciativa má za cíl podpořit firmy ve zřizování a rozvoji vlastních center pro výzkum, vývoj a inovace. K dispozici jsou celkem 2 miliardy korun.

Žádosti bude možné podávat od 23. října 2024 do 9. října 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Výzva je zaměřena na malé a střední podniky, včetně firem se střední tržní kapitalizací. Finanční podpora může být využita na pořízení pozemků, budov, strojů a dalšího vybavení potřebného pro výzkumné a inovační aktivity. Zároveň chce výzva podpořit nové, technologicky slibné projekty, které přinášejí vysoký potenciál růstu a mohou významně přispět k transformaci průmyslu i celé společnosti.

Výzvu Potenciál II si můžete stáhnout buď v pdf zde nebo na tomto odkaze. Níže citujeme z Přílohy č. 3 - Vymezenízpůsobilých výdajů – Potenciál – výzva II.

Vymezení způsobilých výdajů – investiční způsobilé výdaje

Investičními výdaji se rozumí výdaje na majetek, který splňuje definici dlouhodobého hmotného či nehmotného majetku podle zákona.
Způsobilým výdajem je vždy pořizovací cena majetku, která byla stanovena postupem dle platných právních norem. Za způsobilé nelze v rámci investičních položek považovat takové výdaje, které sice souvisí s pořízením daného majetku, avšak nebyly zahrnuty do jeho pořizovací ceny!
Veškerý majetek, k němuž se vztahují způsobilé výdaje zahrnuté do investičních položek, musí být veden v evidenci majetku a řádně odepisován (vyjma majetku, který se dle zákona neodepisuje).

Dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek

Pořizovaný investiční majetek musí být evidován v účetnictví jako dlouhodobý ne/hmotný majetek. Tento majetek musí být evidován jako dlouhodobý v aktivech příjemce rovněž i po celou dobu udržitelnosti projektu.
V případě dlouhodobého hmotného majetku jsou způsobilé výdaje s pořizovací cenou rovnou nebo vyšší než 80.000 Kč bez DPH, přičemž daný limit 80.000 Kč bez DPH musí být upraven vnitřní účetní směrnicí Žadatele. Nicméně majetek s nižší pořizovací cenou, než je uvedený limit, tzn. například 79.000 Kč bez DPH, nebude považován za způsobilý výdaj, i přesto, že takový výdaj vnitropodniková směrnice firmy umožní vést jako dlouhodobý majetek.

Investiční majetek pořízený v rámci projektu by měl být účtován identickým způsobem (co se týče výše pořizovacích cen) jako běžný majetek společnosti, který nebyl pořízen z podpory. Jedině tímto způsobem budou zachovány principy věrného a poctivého obrazu hospodaření společnosti. Do pořizovací ceny lze zahrnout způsobilé výdaje dle § 47 vyhlášky č. 500/2002 Sb., v platném znění s některými výjimkami (viz dále.)

Alikvotní část způsobilého výdaje – použití majetku i pro aktivity s projektem nesouvisející

Pokud není majetek využíván zcela pro účely projektu (tj. aktivity VaV), je za způsobilý výdaj možné považovat pouze alikvotní část pořizovací ceny, toto platí pro budovy i ostatní dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek.
Propočet způsobilé části se může odvíjet např. od poměrného využití zařízení pro podporované aktivity, či poměrného využití plochy (v případě stavebních nákladů apod.). Míru využití je nutné popsat v podnikatelském záměru.

Příklad pro výpočet alikvotní části způsobilého výdaje

Budova sloužící pro účely VaV i pro jiné účely (platí pro novostavby i technické zhodnocení):
Pokud celá stavba souvisí s projektem (či například jedno ucelené patro), započítají se veškeré takto vymezené plochy, tedy ze 100 %. Pokud budova slouží více účelům (ne pouze pro projekt, ale i pro administrativu, skladování, odpočinek, výrobu apod.), vymezí se přesná podlahová plocha a náklady (poměr k celkovým nákladům). Slouží-li tedy budova (výměra bez společných prostor) z 60 % k VaV účelům, pak lze započítat pouze 60 % podlahové plochy. Kancelářské prostory lze samozřejmě uznat, pokud budou sloužit pro potřeby zajištění aktivit výzkumně vývojového centra (oddělení), tj. pokud v nich budou umístěni příslušní odborní pracovníci centra (oddělení).

Příklad na SPOLEČNÉ PROSTORY:
a) je-li budova ze 100 % určena k VaV, pak lze započítat 100 % společných prostor;
b) je-li budova (výměra bez společných prostor) určena z 60 % k VaV, pak lze započítat pouze 60 %
společných prostor.
Společné prostory jsou např.: chodby, hygienické a sociální zázemí apod.

BUDOVY

U položky Budovy se do způsobilých výdajů zahrne jen poměrná výše, která připadá na plochu objektu určenou pro účely VaV projektu, pokud celý objekt (všechny objekty) není (nejsou) určen(y) pro účely, které jsou v souladu s cíli programu.
Výdaje v položce Budovy je možné zahrnout do způsobilých pouze v případě, že se jedná o stejné místo realizace, ve kterém budou také umístěny stroje a zařízení, které slouží pro účely VaV v rámci projektu.

Způsobilé výdaje v rozpočtové položce „Budovy“ v součtu nesmí překročit 40 % celkových způsobilých investičních výdajů projektu.

Budovy:

  • Výdaje na externě nakupované služby a práce v souvislosti s přípravou pozemků pro výstavbu, tzn. hrubé i čisté úpravy (např. sadové úpravy), přeložky sítí (plyn, el. energie apod.).
  • Výdaje na externě nakupované služby za účelem demolice staveb nezbytně nutné k realizaci nové výstavby.
  • Pořizovací cena přípojek plynu, vody, kanalizace, elektřiny, telefonu, pozemních komunikací u staveb.
  • Externě nakupované služby autorizovaných fyzických osob dle zákona ČNR č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů, zákona ČNR č. 61/1988 Sb., zákona č. 200/1994 Sb., o zeměměřictví a o změně a doplnění některých zákonů souvisejících s jeho
    zavedením.
  • Pořizovací cena technického zhodnocení budov, které zahrnuje rekonstrukce nebo
 
Nahrávám...
Nahrávám...