Průměrná česká domácnost vynakládá na nájem bytu 26 % ročního příjmu. Výrazně se v posledních deseti letech zhoršila také dostupnost vlastního bydlení – průměrná domácnost potřebuje pět ročních platů na koupi bytu o velikosti 60 m². Vyplývá to ze Zprávy o dostupnosti bydlení v Česku, kterou začalo vydávat Ministerstvo pro místní rozvoj.
Resort analytickou činností navazuje na systematický sběr vlastních dat. Zpráva poslouží k dalšímu utváření politiky bydlení. V rámci své reformy Bydlení pro život už MMR realizuje podporu výstavby a rekonstrukcí v programu Dostupné nájemní bydlení, do druhého čtení míří ve Sněmovně návrh zákona o podpoře bydlení a s partnery také ministerstvo pracuje na změnách v oblasti územního plánování.
„Vysoké ceny nemovitostí i náklady na nájemní bydlení neúměrně zatěžují mladé rodiny, seniory, nízkopříjmové skupiny a obyvatele větších měst. Cílem Ministerstva pro místní rozvoj je dostatek dostupného bydlení, které bude finančně udržitelné, kvalitní a zároveň blízko pracovním příležitostem a službám. Pro správné nastavení podpory v této oblasti jsou klíčová kvalitní a aktuální data o bydlení v Česku – v tomto bude hrát Zpráva o dostupnosti bydlení do budoucna důležitou roli,“ okomentoval výsledky analýzy ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Oproti řadě jiných dostupných analýz situace s bydlením v Česku pracuje MMR s údaji jednotlivých domácností, což umožňuje sledovat různé socioekonomické skupiny, ne pouze průměr. K měření dostupnosti bydlení jsou klíčové finanční možnosti domácností, udržitelnost výdajů na bydlení a jeho přiměřená kvalita. Zpráva sleduje vývoj těchto ukazatelů v čase, srovnává mezi regiony a zasazuje je do mezinárodního kontextu. Autoři sestavují mimo jiné kompozitní index nedostupnosti, který zároveň bere v potaz dostupnost vlastnického i nájemního bydlení (poměr cena-příjmy a nájem-příjmy). Hodnota 0 označuje území s relativně nejlepší dostupností bydlení a hodnota 100 naopak s nejhorší.
Náročnost pořízení a udržení si bydlení vzhledem k příjmům domácností se v posledních letech v Česku výrazně zvýšila. Výrazně horší je situace hlavně ve velkých městech. Průměrná domácnost potřebuje přibližně pět ročních příjmů na koupi bytu o velikosti 60 m², v Praze je to o tři více. V dlouhodobém srovnání je sice Česko poblíž průměru zemí OECD, trend se ale zhoršuje rychlým tempem. MMR používá jinou metodiku než většina analýz v médiích – sleduje celé domácnosti, které se na trhu ohlížejí také po menších a starších bytech.
Graf: Mezinárodní srovnání vývoje indexu poměru ceny k příjmům, vztaženého k výchozímu roku 2008
Průměrná česká domácnost vynakládá na nájem bytu 26 % svého ročního příjmu, rozdíly mezi regiony jsou ale opět velké. V Praze náklady na bydlení v nájmu dosahují až třetiny příjmů domácnosti, zatímco v menších obcích mohou být pouze 15 %. Česko patří mezi…