dnes je 28.1.2025

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Prevence vzniku odpadu a dotační možnosti obcí

20.12.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.75 Prevence vzniku odpadu a dotační možnosti obcí

Ing. Pavel Večeřa

Vymezení odpadu

Co je odpadem, vymezuje § 3 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech v platném znění. Odpad je každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit. Ke zbavování se odpadu dochází vždy, kdy osoba předá movitou věc k využití nebo k odstranění ve smyslu tohoto zákona nebo předá-li ji osobě oprávněné ke sběru nebo výkupu odpadů podle tohoto zákona bez ohledu na to, zda se jedná o bezúplatný nebo úplatný převod. Ke zbavování se odpadu dochází i tehdy, odstraní-li movitou věc osoba sama.

Z hlediska praktického je tedy odpad vše, co už nepotřebujeme a odložíme to do popelnice, veřejného odpadkového koše, kontejneru, předáme do sběrného dvora.

Možnosti vzniku odpadů

Žijeme v pluralitní společnosti. To, co je pro Vás jako spotřebitele běžně odpadem, to jiní jednotlivci, firmy, neziskové organizace, obce a města mohou vnímat zcela odlišně. Může se pro ně jednat o hodnotnou věc, kterou mohou využít při svém podnikání, hlavní činnosti, výrobě, zpracování dále využít a zhodnotit.

Obce jako odpovědný orgán za vytvoření podmínek pro odpadové hospodářství na území obce by měly takové příležitosti vyhledávat a podporovat jejich vznik nebo provoz ať přímo či nepřímo, ať finančně či jiným způsobem.

Je to v jejich zájmu, protože tím mohou získat dodatečné příjmy do obecního rozpočtu nebo významně uspořit náklady za odvoz odpadu nebo jeho ukládání na skládku, spalování či jiný běžný způsob likvidace odpadu.

Stručně řečeno, je třeba dát spotřebitelům zbavujícím se svých odpadů příležitost a prostor pro rozhodnutí, zda z dané věci učiní odpad nebo hodnotnou věc, kterou může kdokoli dále využít. Tak koneckonců zní také § 3 (6) výše uvedeného zákona, který výslovně uvádí, že věc přestane být odpadem, pokud:

  • - se běžně využívá ke konkrétním účelům,
  • - pro věc existuje trh nebo poptávka,
  • - věc splňuje technické požadavky pro konkrétní účely stanovené zvláštními právními předpisy nebo normami použitelnými na výrobky,
  • - využití věci je v souladu se zvláštními právními předpisy11a) a nepovede k nepříznivým dopadům na životní prostředí nebo lidské zdraví.

Zkráceně řečeno, každá věc někým odložená může být opět použita, pokud je o ni zájem ze strany někoho jiného a nedojde jejím znovupoužitím k ohrožení bezpečnosti, zdraví či životního prostředí.

Obce a města mohou zajistit sběrné dvory a postupně rozšiřovat jejich kompetence, infrastrukturu a personál, aby byly schopny třídit a dále distribuovat přijaté věci v maximální míře tak, aby z nich nemusel být odpad. K úspoře z rozsahu lze dojít také sdružením prostředků a společnou investicí do sběrného dvora na úrovni dobrovolného svazku obcí. K umístění sběrného dvora je vhodné volit střediskovou obec, která leží přibližně uprostřed spádové oblasti, aby tam ze všech členských obcí měli všichni blízko.

Vhodné je jednat a vstupovat do obchodních nebo partnerských smluvních vztahů se zpracovateli odpadů, neziskovými organizacemi a jinými subjekty, které sběru a opakovanému využití takových věcí věnují.

  1. Buď je odložen na určené místo – odpadkové koše, kontejnery, popelnice
  2. nebo je uložen na skládku, odvezen do spalovny

Jakoukoli věc může na vstupu obec ze své pozice přesměrovat, takže z ní odpad nebude. Můžete rozhodnutí spotřebitele přehodnotit. K tomu je však potřeba zařídit místo a zaměstnance – sběrný dvůr, kde toto přehodnocení bude prováděno.

Lze se vyhnout negativnímu vlivu na životní prostředí. Na skládce hrozí vsakování do podzemních vod, při spalování emise, které unikají do ovzduší, také náklady na odvoz a likvidaci, pokud tříděním a předáním dalším distributorům nebo uživatelům může obec získat příjmy nebo prostě jen ušetří náklady, které by zaplatila svozové nebo skládkovací firmě.

Některé materiály může obec sama využít pro svoji činnost nebo iniciovat u podnikatelského sektoru vznik nových podniků, které mohou založit na tomto zdroji své podnikání – výrobu, recyklaci, prodej. Pokud si obec vyhodnotí, že pro ni není ekonomické provozovat tyto činnosti ve vlastní režii a na trhu existuje potenciál a zájem soukromých subjektů.

Jak dát zahozeným věcem ještě šanci

Spotřebiče

Známým systémem sběru vysloužilých spotřebičů je známa firma ASEKOL. Ta provozuje kontejnery, do nichž lze odložené spotřebiče vhodit. ASEKOL založili v červenci 2005 nejvýznamnější představitelé na trhu spotřební elektroniky, kancelářské, telekomunikační a výpočetní techniky. Společníky kolektivního systému jsou společnosti vyrábějící spotřebiče.

ASEKOL zajišťuje sběr a ekologické zpracování vysloužilých elektrospotřebičů. Jeho snahou je být důvěryhodným partnerem pro orgány státní správy a samosprávy. ASEKOL je neziskově hospodařící společnost, která v zastoupení výrobců a dovozců elektrozařízení organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení. Zajišťuje sběr, dopravu a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů včetně financování celého systému. ASEKOL je tzv. kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Jeho služeb na základě smlouvy využívají výrobci nebo dovozci elektrozařízení. ASEKOL při zpětném odběru úzce spolupracuje s městy a obcemi, posledními prodejci a servisy, svozovými společnostmi a zpracovateli elektrozařízení.

ASEKOL přísně dodržuje kvalitu ekologického nakládání s elektroodpadem. Podporuje práci spoluobčanů se změněnou pracovní schopností v chráněných dílnách.

Dá se tedy říci, že poslání ASEKOLU je ve více obecně prospěšných oblastech:

  • - sociální podnikání (zaměstnávání handicapovaných občanů),
  • - ochrana životního prostředí,
  • - ekonomické využití odpadů.

Společnost ASEKOL je na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí (MŽP) oprávněna ke zpětnému odběru elektrozařízení. S firmou ASEKOL mohou obce uzavírat smlouvy o zpětném odběru, za jednotlivé typy spotřebičů (televizory, monitory PC, notebooky, atd.) jsou stanoveny sazby za zpětný odkup. Ke sběru slouží speciální červené kontejnery, které jsou běžně v ulicích mnoha českých měst vidět. 

Obec může uzavřít také partnerskou smlouvu s místními podnikateli, kteří se zabývají opravami spotřebičů v místě. Ti mohou odevzdané spotřebiče prohlédnout ještě před předáním do kontejneru, zda by bylo možné je opravit nebo součástky z nich použít ať na náhradní díly nebo do nějaké výrobní činnosti. Samozřejmě záleží, zda v místě je přísun vysloužilých spotřebičů tak velký, aby se tato činnost podnikateli vyplatila. Obvykle by bylo potřeba větší území (až desítky obcí) pro takový odběr a servisní činnost.

TEXTIL

Ano, lidé se často zbavují obnošeného šatstva. Zatímco potraviny, které jsme nakoupili přímo zkonzumujeme. Šatstvo po obnošení nebo poté, kdy přestane splňovat naše estetické požadavky (prostě vyjde z módy), jednoduše vyhodíme.

Bezplatný odběr oděvů nabízí DIAKONIE BROUMOV, která poskytuje také vlastní kontejnery pro tyto účely. Obec se může také dohodnout s místními podnikateli, kteří provozují second hand s oděvy a textilem, že si mohou některé kusy přijít v pravidelných termínech vybrat. Čím více subjektů bude zapojeno, tím větší selekce a třídění u textilního odpadu proběhne, o to méně pak bude nutno vyvézt na skládku či do

 
Nahrávám...
Nahrávám...