Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o zaměstnanosti. Změny se týkají především podpory zaměstnávání lidí se zdravotním postižením na chráněném trhu práce. Budou se tak řešit problémy s účelovým využíváním příspěvku. Poslanci současně novelou upravili také dohody o provedení práce a zdravotní benefity.
Posílení podpory zaměstnanosti osob se zdravotním postižením a postih nelegální práce. Novela zákona o zaměstnanosti přináší klíčová opatření.
Cílem této novely (sněmovní tisk č. 743) je řešit problémy s účelovým využíváním příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce. V rámci kontroly a postihu nelegálního zaměstnávání dojde k zavedení nových opatření vůči subjektům dopouštějících se těchto přestupků. Více informací najdete v tiskové zprávě a přehledné infografice.
NahoruNáhrady za ztrátu výdělku po úrazu či po nemoci z povolání se od ledna zvýší
Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících se od ledna zvýší. Vláda schválila patřičná nařízení s úpravou výše průměrného příjmu.
Růst by měl stejně jako důchody. Ty se při valorizaci na začátku příštího roku zvednou všem penzistům a penzistkám o 260 korun a k tomu se jim navýší zásluhový díl penze o 0,6 procenta. Stejně jako u zaměstnanců by se měly upravit i kompenzace po služebním úrazu či nemoci z povolání vojákům a policistům. O schválení nařízení informovala Strakova akademie.
Náhrady se valorizují pravidelně. Představují rozdíl mezi průměrným příjmem před úrazem či onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku i případný invalidní důchod. Tento rozdíl se pak dorovnává. Pro pozůstalé po člověku, který zemřel v práci či po nemoci z povolání, odpovídá náhrada části jeho průměrného výdělku před úmrtím. Pokud zemřelý pracovník živil jednu osobu, rovná se částka polovině příjmu. U víc vyživovaných je to 80 procent.
Náhrady se zvyšují stejně jako procentní část důchodů. Od ledna mají vzrůst o 0,6 procenta. Stejně by se měl zvednout i příjem, z něhož se pak kompenzace počítají. Ministerstvo práce navrhlo ale připočítat ještě 260 korun, o které vzroste od ledna solidární část penzí. Resort poukazuje na to, že v minulých letech se tak už postupovalo. Naposledy se náhrady upravovaly letos od ledna, a to o 5,1 procenta.
NahoruMPSV od ledna navrhuje paušální růst platů ve veřejné sféře
Školní kuchařky nebo soudní zapisovatelky si polepší o 1 400 Kč. Paušálně od ledna vzrostlou platy zaměstnanců ve veřejných službách a správě a státním zaměstnancům. Počítá s tím návrh MPSV, který byl předložen do meziresortního připomínkového řízení.
Jednotlivé platové tarify tak budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol. Těm se platové tarify navýší o 7 %, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. Návrh pamatuje také na ochranu zaměstnanců před nízkými výdělky díky tzv. zaručenému platu.
Platové tarify byly naposledy valorizovány v roce 2022. Vláda ale mezi tím přistoupila k řadě dalších kroků, které přispívají ke zlepšení ekonomické situace všech zaměstnanců, především pak těch s nižšími příjmy. Výrazně se například v příštím roce zvýší minimální mzda, která se bude pohybovat přibližně na úrovni 42,2 % průměrné mzdy v roce 2025 a 43,4 % průměrné mzdy v roce 2026. V příštím roce dosáhne 20 800 Kč měsíčně, tedy o 1 900 Kč více oproti letošnímu roku.
Platové tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství a akademických pracovníků státních vysokých škol (uvedené ve stupnici v příloze č. 4 k nařízení vlády č. 341/2017 Sb.) se podle návrhu navýší o 7 %. Jednotlivé tarify se tak budou valorizovat od 1 090 Kč do 4 040 Kč. Tímto krokem dochází k naplňování Programového prohlášení vlády, konkrétně části Vzdělávání a sport.
Lepší ochrana zaměstnanců před nízkými výdělky
Zaměstnanci ve veřejné sféře a státní službě budou od ledna navíc chráněni před nízkými výdělky tzv. zaručeným platem. Nařízení vlády proto nově stanoví také rozdělení prací do 4 skupin pro účely určení příslušné…